02/04/2020

Lambox i medycyna

Cytobus ŚCO powstał w ramach projektu "Być świadomą kobietą - wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim".

Opracowana przez Lamar integralna z kabiną zabudowa Lambox o dużej pojemności i niskiej podłodze dobrze przyjęła się na rynku. Pomysł sprawdza się w dziesiątkach zastosowań: od mobilnych ambulansów po sale szkoleniowe na kołach. W tych trudnych czasach warto przypomnieć jego sukcesy w służbie zdrowia.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii używa Peugeota Boxer z zabudową Lamaru do wsparcia profilaktyki raka szyjki macicy. Poza planowymi kursami do mniejszych miejscowości w regionie, objazdowy cytobus pojawiał się na różnych imprezach plenerowych, np. dożynkach, zachęcając do wykonywania przy tej okazji badań cytologicznych. Mobilny gabinet diagnostyczny ŚCO jest pierwszym w Polsce o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, do kierowania wystarczy prawo jazdy kat. B, więc kierowcą może być lekarz prowadzący badanie. Dzięki niewielkim wymiarom jest też bardziej mobilny niż tradycyjne cytomammobusy w nadwoziach pojazdów o dużym tonażu lub naczep. Może dojechać w niemal każde miejsce i o każdej porze.

Mobilna przychodnia powstała na bazie zabudowy Lambox umożliwia prowadzenie badań wraz w pobraniem materiałów diagnostycznych. We wnętrzu zamontowano biurko, szafki na dokumentację medyczną, ruchome krzesła, a naprzeciw drzwi wydzielono miejsce na toaletę z bieżącą wodą. Tutaj pacjentki mogą przygotować się do badania. Za właściwą temperaturę wnętrza odpowiadają klimatyzator i ogrzewanie postojowe. Pojazd w takiej konfiguracji spełnia wszelkie wymogi sanitarne stawiane gabinetom lekarskim.