29/12/2017

Fiaty Fullback dla włoskiej Policji

Jednostki operacyjne Laboratorium Kryminalistycznego Policji interweniują, gdy w celu dokonania ustaleń służb kryminalnych i prewencyjnych są wymagane specjalistyczne kompetencje w zakresie badań biologiczno-chemicznych, fizycznych, daktyloskopijnych itp.

Na początku grudnia w Rzymie zaprezentowano pierwszy z floty 15 pojazdów specjalistycznych przeznaczonych dla Laboratorium Kryminalistycznego Policji, powstałych w wyniku współpracy włos-kiej policji z Fiat Professional. 

Pojazdy na bazie Fullbacków będą służyły do przeprowadzania wizji lokalnych na terytorium kraju, dzięki wyposażeniu specjalnemu, które czynią je jednymi z najbardziej nowoczesnych samochodów policyjnych na świecie. Każdy detal opracowano pod kątem natychmiastowej rozpoznawalności i skutecznej interwencji w miejscu popełnienia przestępstwa: podwójną kabinę w niebieskim kolorze policyjnym, stelaże do transportu sprzętu i materiałów potrzebnych do badań biologiczno-chemicznych, fizycznych i daktyloskopijnych, system Mercurio do przeglądania bazy danych, chłodnię do właściwego przechowywania próbek, miejsce na markizę (szybko montowana w miejscu przeprowadzania wizji lokalnej), technologię LTE do przesyłania zdjęć do centrum operacyjnego, radio Selex, dodatkowe oświetlenie awaryjne i sygnał błyskowy pojazdu uprzywilejowanego. W miejscu skrzyni zamontowano boks, który pozwala na doskonałe wykorzystanie miejsca, zapewniając efektywność działania i komfort podróżowania funkcjonariuszy. Samochód ma szerokie pokrywy boczne komory ładunkowej otwierane do góry i uchylne dolne klapy, dzięki czemu dostęp do sprzętu jest wygodny. Zabudowę wyposażono w zestaw regałów, półek i szuflad oraz system mocowania ładunku.

Wyposażony w aluminiowego turbo-diesla o pojemności 2,4 litra (150 KM i moment obrotowy 380 Nm), Fullback doskonale nadaje się do każdej misji, ponieważ jest solidny, niezawodny, a ładowność przekracza tonę. Samochód jest wyposażony w elektroniczny selektor wyboru trybu napędu 4WD, który pozwala swobodnie radzić sobie w najbardziej niedostępnym terenie i pokonywać najcięższe wyzwania, jak jazda terenowa z pełnym obciążeniem. Reduktor i blokada tylnego mechanizmu różnicowego zapewniają sprawne poruszanie się w najbardziej wymagających warunkach.

Fiat Professional i Laboratorium Kryminalistyczne Policji wspólnie pracowały nad innowacyjnym pojazdem, który czerpie z tradycji i kompetencji każdej z nich. Ciekawostką jest, że obie powstały w tym samym 1903 roku. Związek łączący marki Fiat i Fiat Professional z policją umacnia się dzięki Fullbackowi, ale w latach 2016-2017 przekazano do prefektur i powiatowych komend 5-drzwiowe Fiaty Tipo, do komisariatów Pandy 4x4 i Punto, do jednostek specjalnych Scudo i Doblo do przewozu wyszkolonych psów oraz Ducato do przewozu osób i towarów. Mundur policyjny przywdziewają także Alfa Romeo Giulia i Alfa Romeo Giulietta oraz Jeep Renegade.