31/01/2023

Koncepcyjny kamper/mobilne biuro Alpine

Firma Alpine, dostawca systemów nagłośnieniowych i nawigacyjnych dla motoryzacji, zaprojektowała koncepcyjny pojazd wyposażony tak, by pełnił rolę wysoce autonomicznego zdalnego biura, w którym można także mieszkać. Alpine Cross Cabin zadebiutował pod koniec stycznia na CMT Show 2023 w Stuttgarcie.

Pomysł jest związany ze wzrostem popularności pracy zdalnej od czasu pandemii, która wydatnie przyczyniła się do boomu na rynku kamperów. To już jest stała i nieodwracalna tendencja, której Alpine chce wyjść naprzeciw, stwarzając dzięki odpowiedniemu wyposażeniu komfortowe warunki pracy w "biurze" zaparkowanym gdzieś na plaży w Portugalii.

Jako podstawę pojazdu wybrano Forda Transit o długości 6,70 m. W koncepcji wystroju wnętrza przyjęto japońską estetykę minimalizmu i porządku, mając przedmioty pod ręką, gdy są potrzebne, ale bezpiecznie przechowywane (lub nawet ukryte na widoku), jeśli nie są używane. Gwarantuje to uporządkowane, harmonijne wnętrze, zarazem profesjonalne i relaksujące. Ściany są utworzone z drewnianych listew z bambusowymi wykończeniami uformowanymi tak, że można wykorzystać je jako ławki do siedzenia, a jednocześnie ukryć w nich chowane łóżka, nowoczesne głośniki i oświetlenie LED. Podłoga jest wykończona japońskimi matami Tatami. Cross Cabin jest wyposażona w system energetyczny Mastervolt składający się z przetwornicy sinusoidalnej 3500 W, ładowarki i ogniw słonecznych oraz dwóch akumulatorów litowych o łącznej pojemności 12 kWh. Umożliwia to korzystanie z urządzeń AGD 230 V, w tym płyty ceramicznej. Ładowarka DC/DC podczas jazdy ładuje akumulatory nadwozia prądem 50 A. Do sterowania i monitorowania odbiorników służy interfejs Arvikon, który można obsługiwać z miejsca kierowcy za pomocą stacji multimedialnej Alpine iLX-F115D.

Podstawowym elementem wnętrza Alpine Cross Cabin jest "Smart Table", stół ukryty w podłodze, gdy nie jest używany. Można go złożyć i obrócić, by stał się dużym biurkiem lub długim stołem jadalnym/konferencyjnym, a także wysunąć na tył i stworzyć biuro na tarasie. Otwarty blat odsłania 32-calowy monitor i zintegrowaną klawiaturę, umożliwiając pracę po podłączeniu laptopa. System dźwiękowy wykorzystuje cztery panele głośnikowe APS Line zintegrowane z drewnianymi listwami ściennymi, wielokanałowy wzmacniacz Alpine DSP i 2 subwoofery. Wielostrefowa koncepcja dźwięku umożliwia ustawienia dla obszaru roboczego i mieszkalnego oraz ustawienia do wideokonferencji i słuchania muzyki. Głośniki liniowe APS doskonale nadają się do kamperów i samochodów kempingowych ze względu na smukłą, lekką konstrukcję i doskonały dźwięk. Dołączono również najnowsze systemy nawigacyjne i dźwiękowe dla miejsca kierowcy, zapewniając rozrywkę i prowadzenie podczas długich podróży. Dzięki nowemu systemowi kamer 360o kierowcy mogą wirtualnie zobaczyć Cross Cabin z góry, co zapewnia bezpieczne manewry podczas parkowania. System kamer eliminuje również martwe punkty wokół pojazdu, przyczyniając się do zapobiegania wypadkom. Można nawet zobaczyć, co dzieje się za pojazdem dzięki nowemu systemowi e-Mirror firmy Alpine: wygląda jak zwykłe lusterko wsteczne na przedniej szybie, a wykorzystuje wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości i kamerę, by stworzyć szerokokątny widok z tyłu dla kierowcy .

W tym roku firma będzie prezentować Cross Cabin w Niemczech i innych krajach, by zebrać opinie rynkowe na temat tej koncepcji miejsca pracy i zastosowanych technologii. Wnioski zostaną wykorzystane w przyszłych rozwiązaniach rynkowych.