28/10/2020

MAN TGE laboratorium do testów na koronawirusa

MAN Truck & Bus zaprojektował, we współpracy z ekspertami, pojazd diagnostyczny na bazie TGE umożliwiający bezpieczne i szybkie diagnozowanie SARS CoV-2. W ciągu doby można z jego pomocą wyko-nać ponad 500 testów w miejscu, gdzie powstało podejrzenie zakażenia, np. w domach opieki społecznej, szkołach i przedsiębiorstwach.

Im szybciej przetestuje się w poszczególnych ogniskach koronawirusa osoby mające kontakt z zakażonymi i podejrzane o zakażenie, tym skuteczniej będzie można ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Istotnymi zaletami tego rozwiązania są łatwy dostęp do testów i krótki czas ich wykonania. Dzięki urządzeniom do diagnostyki molekularnej Vivalytic firmy Bosch Healthcare Solutions wyniki testów PCR są gotowe w ciągu 39 minut. To obecnie najszybsze na rynku dopuszczone do stosowania urządzenia do testów PCR. Cały proces, obejmujący pobranie wymazu, przygotowanie próbek i wykonanie go testu, zajmuje niecałą godzinę.

Mobilne pojazdy diagnostyczne MAN mają jeszcze jedną ważną zaletę: mogą być elastycznie stosowane, zapewniając szybkie zwiększenie liczby testów wykonanych w miejscach, w których zachodzi taka potrzeba, np. na przejściach granicznych lub prewencyjnie przed imprezami i eventami, w których ma uczestniczyć wiele osób. Można w nich w sposób ciągły wykonywać 4 zadania: pobieranie wymazu, wykonanie testu, analizę wyniku i przekazanie informacji o wyniku. Wyniki testów PCR są przesyłane cyfrowo, w czasie rzeczywistym, z urządzenia testującego na laptop. Ułatwia to szybkie sporządzenie raportu i przesłanie go do właściwych organów służby zdrowia, urzędów lub poddanych testowi osób.

Przygotowano pojazdy oparte na dwóch koncepcjach. Pierwsze o standardowym rozstawie osi i DMC 3,5 t są stosowane jako mobilne pojazdy diagnostyczne. Uczestnicząca w pracach projektowych firma aprimeo diagnostics, partner dystrybucyjny Bosch, wyposażyła je w aparaty testujące Vivalytic (do 16 w pojeździe) umieszczone w specjalnie przygotowanych szafach. Wymazy są pobierane poza pojazdem pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Takie rozwiązanie umożliwia wykonanie testów u wielu osób i sprawdza się w przypadku testowania pensjonariuszy domów opieki, uczniów i personelu szkół, uczestników dużych imprez lub pracowników przedsiębiorstw.

Pojazdy z dłuższym rozstawem osi i DMC do 5,5 t mogą być stosowane bardzo elastycznie, gdyż znajdująca się w nich kabina do pobierania wymazów i umieszczone po obu stronach markizy umożliwiają szybszą zmianę miejsc testowania i obsługę większej liczby lokalizacji. W dłuższych pojazdach zainstalowano 8 urządzeń do testów PCR i wyposażono je w przesuwane automatycznie boczne drzwi po obu stronach, by zapewnić jednokierunkowe przemieszczanie się testowanych osób w czasie pobierania wymazów. Wnętrze, wykończone materiałami ułatwiającymi utrzymanie higieny, jest klimatyzowane (także na postoju). Jako wyposażenie specjalne są dostępne m.in. dwie umywalki (w kabinie do testowania i kabinie do pobierania wymazów), stanowisko komputerowe z gniazdkiem 230 V oraz lodówka, w której mogą być dodatkowo przechowywane testy na przeciwciała.

Oba pojazdy mają dostęp do Internetu dzięki wyposażeniu w moduł MAN Telematik-Box. Dodatkowo można zamówić:

  • zamkniętą z 3 stron markizę tworzącą przestrzeń do pobierania wymazów,
  • sygnalizację specjalną, sygnalizator LED, moduł umożliwiający podłączenie urządzeń radiowych,
  • zamontowany na haku przyczepy wychylny pojemnik na kółkach na odpady o pojemności 400 l i dopuszczalnym obciążeniu do 43 kg.

Projekt zasługuje na uwagę także ze względu sprawną współpracę między ekspertami w różnych dziedzinach. Autorami pomysłu i koncepcji mobilnego pojazdu diagnostycznego do testów na obecność koronawirusa są firmy Leeloo Medical i MAN Truck & Bus. Operator karetek pogotowia MKT-Krankentransport przygotowała ekspertyzę dotyczącą postępowania z pacjentami. Opinię o pojeździe i ocenę zagrożenia wydał doradca w dziedzinie ochrony epidemiologicznej przy niemieckim stowarzyszeniu świadczącym pomoc medyczną w ramach katastrof (Medizinisches Katastrophen-Hilfswerk Deutschland e.V. - MHW).