07/08/2018

Nowa generacja minibusów MB Sprinter

Nowy Mercedes Benz Sprinter posłużył jako podstawa kolejnej generacji minibusów serii City, Transfer, Mobility i Travel, przeznaczonych do obsługi odpowiednio stałych linii miejskich, kursów wahadłowych, pasażerów o ograniczonej możliwości poruszania się oraz turystyki.

Wyjątkową pozycję ma nowy Sprinter City 75 o długości 8,5 m, mieszczący do 38 pasażerów. Specjalny długi rozstaw osi 5095 mm umożliwia utworzenie przestronnej niskopodłogowej platformy pośrodku. Można ją elastycznie wykorzystywać dzięki siedzeniom składanym, podestom na wózki inwalidzkie lub dziecięce, fotelom z systemem szybkiej wymiany lub jako miejsce stojące. Równie ważna jest wytrzymała oś tylna, opracowana i produkowana wyłącznie do minibusów Mercedes Benz. Jej nośność 5,0 t stanowi podstawę zwiększenia DMC do 6,8 t. Wraz z nowym Sprinter City 75 jest oferowany nieco bardziej kompaktowy Sprinter City 45.

Wszechstronny Sprinter Transfer to 4 modele: od 5,9-metrowego Transfer 23 do 7,7-metrowego Transfer 55 z przedłużonym tylnym zwisem. Sprinter Mobility to seria modeli przeznaczonych dla pasażerów o ograniczonej mobilności. Sprinter Mobility 23 ma DMC 3,5 t, Sprinter Mobility 45 zasługuje na szczególną uwagę: nad nadkolami dodano podniesioną podłogę. Dzięki temu dwa wózki inwalidzkie stoją obok siebie na wysokości tylnej osi.

Produkcja zacznie się jeszcze w tym roku od Sprinterów Transfer 23 i 35, Mobility 23 i City 75. Reszta modeli z tej serii pojawi się w przyszłym roku, podobnie jak wszystkie Sprinter Travel.

"Fabryczne" minibusy Mercedes Benz obchodzą 20. urodziny: tyle lat minęło od rozpoczęcia działalności EvoBus w tym segmencie, drogą przejęcia udziałów w firmie Karl Koch w Mudersbach. Pełne przejęcie i założenie Mercedes-Benz Minibus GmbH z siedzibą w Dortmundzie nastąpiło w 2004 r. Zakład zatrudnia obecnie około 260 osób, produkując 1200-1600 pojazdów rocznie na 3 liniach budowy nadwozi i 4 liniach montażowych. To sprawia, że Mercedes-Benz jest liderem europejskiego rynku minibusów o DMC powyżej 3,5 t. Są one sprzedawane do ponad 40 krajów. Największym odbiorcą jest Europa Zachodnia, ale są także stali klienci w Australii, Azji Południowo-Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. Wszystkie prace związane z konwersją są sprawdzane i zatwierdzane przez fabrykę, wszystkie procesy produkcyjne spełniają te same wysokie standardy jakości, które obowiązują samochody dostawcze Mercedes-Benz

Na początku lipca zakład w Dortmundzie dostarczył firmie Busitalia 25-tysięczny minibus Sprinter City 65 K, jako część zamówienia na 30 pojazdów tego typu.