27/01/2023

Nowa wywrotka trójstronna Meiller Trigenius D202

Niemiecka firma Meiller wprowadziła nową rodzinę wywrotek trójstronnych Trigenius na podwozia ciężarówkowe od 3,5 do 41 t DMC. Mimo takiej rozpiętości odznaczają się one wspólnymi rozwiązaniami technologicznymi, z użyciem spawania laserowego i kataforetycznego gruntowania elementów stalowych, i podobną dbałością o lekkość i ergonomię konstrukcji.

Rodzinę otwiera model Trigenius D202 o nominalnej ładowności 2 t, na podwozia o DMC od 3,5 do 7,2 t. Wywrotki D202 mają skrzynie o długości od 2,6 do 3,4 m (5 wersji) i szerokości 2 m. Opcjonalnie Meiller oferuje szerokość 2,2 m na pojazdy od 5 do 7,2 t DMC, do wybranych modeli są dostępne skrzynie o długości od 3,2 do 4 m. Burty, wykonane z blachy stalowej o grubości 1,5 mm, są wyższe o 5 cm w porównaniu z poprzednim modelem (40 cm), dzięki czemu wzrosła pojemność bez uszczerbku dla ładowności. Przeciwnie, Trigenius D202 jest lżejsza o prawie 16%, co przekłada się na ładowność większą o ok. 110 kg. Uzyskano to dzięki korzystniejszemu ukształtowaniu burt typu M-Jet; podłoga jest wykonana ze stali Hardox 450 o grubości 1,5 mm (opcyjnie 2,5 mm).

Równie istotne jest uszczelnienie skrzyni ładunkowej dzięki właściwie wyprofilowanym powierzchniom styku burt i podłogi. Konstrukcja zawiasów bocznych burt, wykorzystująca m.in. sprężyny, skutecznie tłumi hałas. Klapa tylna ma mechanizm blokujący rygiel, ułatwiający korzystanie z zawiasów dolnych. W burtach bocznych i w podłodze osadzono uchwyty mocujące, a do górnego profilu burty zamocowano specjalne oczka jako punkty zapięcia pasów, wytrzymujące obciążenie 1 t. Dzięki temu łatwo mocować ładunki wzdłuż burt. Wysuwane, podłogowe punkty mocowania, dostępne od góry i dołu, mają wytrzymałość 2 t i są przystosowane do mocowania łańcuchami. Ich liczbę i rozmieszczenie zoptymalizowano pod kątem transportu palet. Poprawiono ergonomię skrzyni dzięki nowym drabinkom, stopniom i uchwytom wejściowym. Obniżono również podłogę, ułatwiając ręczny załadunek. Przewidziano aluminiową skrzynię na sprzęt mocowaną za kabiną, można także zamówić skrzynki narzędziowe mocowane do podwozia oraz wyposażyć wywrotki w poręcze, uchwyty i dodatkowe punkty mocowania ładunku. W celu zwiększenia pojemności są dostępne aluminiowe panele podwyższające burty o 20 lub 40 cm.

Nadkola ze stali nierdzewnej uzupełniono o gumowy profil na zewnętrznej krawędzi. Dzięki temu są sztywne, odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne, a także mają elegancki wygląd.