24/01/2021

Nowe ambulanse AMZ-Kutno na bazie Fiatów Ducato w Warszawie

Pod koniec ub. roku na ulice Warszawy i okolic wyjechało 6 nowych ambulansów zabudowanych przez AMZ-Kutno bazie Fiatów Ducato dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego ?Meditrans? SPZOZ.

W tym roku w ślad za pierwszymi wydano kolejnych 10 Ducato. Wszystkie są wykorzystywane jako jednostki intensywnej opieki, zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów, a więc do ratowania życia w najcięższych przypadkach zagrożenia, w tym z powodu Covid-19.

WSPRiTS ?Meditrans? SPZOZ w Warszawie to jeden z największych w Polsce publicznych zakładów opieki zdrowotnej świadczących usługi pomocy doraźnej. Codziennie ma pod opieką 4,5 mln ludzi, którzy żyją i pracują w stolicy. Wymaga to ciągłych inwestycji w infrastrukturę i stacje wyczekiwania zespołów wyjazdowych ratowników medycznych. Obecnie jest 38 takich stacji rozmieszczonych promieniście w najbardziej newralgicznych punktach miasta tak, by czas dojazdu na miejsce wezwania nie przekraczał 8 minut nawet w godzinach szczytów komunikacyjnych. Od początku pandemii liczba interwencji znacznie się zwiększyła, oprócz codziennych interwencji do obowiązków ratowników doszły transporty chorych na Covid-19 do szpitali. Te wymagają większej liczby ambulansów.

Zabudowę Fiatów Ducato wykonała AMZ-Kutno, która wyposażyła je do poziomu najbardziej zaawansowanych ambulansów typu C. Każdy ma najnowszej generacji sprzęt medyczny, m. in defibrylator transportowy z możliwością teletransmisji danych medycznych do centrum WSPRiTS ?Meditrans". Oznacza to, że w trakcie przewożenia pacjenta do szpitala można prowadzić konsultacje kardiologiczne w czasie rzeczywistym. W karetkach znalazły się także transporter i nosze transportowe oraz urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej.

Pojazdy mają 2 miejsca dla zespołu ratunkowego, instalację tlenową z punktami poboru tlenu typu AGA, 3 niezależne instalacje elektryczne (dwie 230 V i jedną 12 V) z odpowiednią liczbą gniazd do zasilania sprzętu do monitorowania i ratowania życia pacjenta. Butle tlenowe, deskę ortopedyczną, nosze podbierakowe, materac próżniowy umieszczono w schowku za drzwiami przesuwnymi z lewej strony. Oświetlenie przedziału medycznego to 6 punktów LED. Wzmocniona konstrukcja ścian umożliwia montaż wyposażenia medycznego, a przegroda z oknem komunikację między przedziałem medycznym i kabiną kierowcy.

Wyposażenie obejmuje także oznakowanie i sygnalizację świetlno-dźwiękową pojazdu uprzywilejowanego: belkę LED w kolorze niebieskim zamontowaną w przedniej części dachu z podświetlanym napisem ?AMBULANS? i głośnik w komorze silnika. W kabinie jest instalacja do montażu radiostacji i ładowania radiotelefonów.