12/07/2021

Strażacki Renault Express Van

Wśród samochodów prezentowanych na francuskich premierach Renault Express Van i nowego Renault Kangoo był ciekawy pojazd zabudowany przez firmę Durisotti, przeznaczony dla dowódcy jednostki uczestniczącej w gaszeniu pożarów lasów.

To nie jest concept car, samochód powstał wg wytycznych strażaków z Pas-de-Calais. Nie jest też przypadkiem, że wybrali oni jako pojazd bazowy Expressa, a nie nowocześniejszego Kangoo. Chodziło o lepszą zdolność do pokonywania wąskich leśnych dróg: Express ma 1775 mm szerokości, a Kangoo przekracza 1,9 m, jest też dłuższy, natomiast pojemnością ładunkową nie przewyższa brata odziedziczonego po marce Dacia. Strażakom pasowała także duża szerokość bocznych drzwi 716 mm, przez które z obu stron wysuwają stelaże ze sprzętem.

Zadaniem załogi jest zbieranie informacji z otoczenia dzięki czterem kamerom umieszczonym na dachu. Obraz z nich jest łączony tak, by tworzyć panoramę 360° na 8-calowym ekranie multimedialnym na tablicy rozdzielczej. Na dachu zamontowano także LED-owego szperacza ze zdalnym sterowaniem oraz platformę do startu i lądowania drona obsługiwanego na postoju po wyciągnięciu tylnego stelaża sprzętowego.

Ponadto pojazd przewozi m. in. dwie gaśnice 2 kg i 6 kg, drabinę teleskopową, dozownik ręczników papierowych, uchwyt na rękawiczki oraz dozownik żelu wodnoalkoholowego.