13/06/2022

Tytan pracy ciśnieniowej: zabudowa KanRo w furgonie MAN TGE

Na tegorocznych targach Wod-Kan w Bydgoszczy firma KanRo prezentowała m.in. wysokociśnieniowe urządzenie do czyszczenia kanalizacji Tytan 2.0 zabudowane w MAN TGE. Jest to w całości dzieło producenta z Białegostoku, który ma już blisko 30 lat doświadczenia w tej branży.

Urządzenia serii Tytan składają się ze zbiornika na wodę czystą, pompy ciśnieniowej napędzanej silnikiem wysokoprężnym oraz węża na zwijadle. To brzmi prosto, ale całość trzeba zmieścić zarówno w rozmiarach, jak i masie umożliwiających przewożenie samochodem do 3,5 t DMC (lub na przyczepie). KanRo umieszcza całą instalację na mocnej podstawie ułatwiającej wstawienie urządzenia do wnętrza za pomocą wózka widłowego. W tym przypadku klient zamówił największy model z tej serii, oznaczony 150-120 od maksymalnego ciśnienia wody 150 bar i wydatku 120 l/min. Takie parametry umożliwiają czyszczenie kanałów o średnicy do 600 mm. Zastosowano pompę trójtłokową UDOR z tłokami ceramicznymi i regulatorem ciśnienia, napędzaną za pośrednictwem przekładni z paskami klinowymi od silnika wysokoprężnego o mocy 49 KM. Regulacja ciśnienia jest bezstopniowa, niezależna od obrotów silnika.

Zbiornik na wodę ma pojemność 800 l, jest napełniany bezpośrednio lub przez zawór, z przelewem nadmiaru wody, ale także zabezpieczenie przed jej niskim stanem. Jedną z opcji jest cyrkulacja wody podczas jazdy zapobiegająca zamarznięciu. Wąż roboczy o średnicy DN16 mm i długości 100 m zamontowano na bębnie o napędzie hydraulicznym z płynną regulacją prędkości. Prowadnica do układania węża na bębnie jest ręczna lub (w opcji) automatyczna.

Urządzenie jest obsługiwane z wodoszczelnego pulpitu umieszczonego w tylnej części, wyposażonego w wyłącznik bezpieczeństwa, sygnalizację niskiego poziomu wody i zdalnego sterowania (opcja), włączniki lampy roboczej i pompy ciśnieniowej oraz sterowanie zwijaniem lub nawijaniem węża (opcja). Jest też regulator obrotów silnika i stacyjka rozruchu, a także licznik motogodzin i dodatkowe gniazdo 12 V. Masa własna maszyny Tytan 2.0 w tej wersji to 700 kg.