23/01/2019

Volkswagen AG i Ford Motor Company razem!

VW i Ford poinformowały 16 stycznia o pierwszych oficjalnych uzgodnieniach co do porozumienia o współpracy. Jej celem jest zwiększenie konkurencyjności obu przedsiębiorstw i stworzenie atrakcyjniejszej oferty dla klientów w czasach gwałtownych przemian w przemyśle samochodowym.

Prezesi Zarządów obu firm Herbert Diess (Volkswagen) i Jim Hackett (Ford) potwierdzili, że pierwszym wspólnym przedsięwzięciem będzie opracowanie modeli dostawczych i pick-upów średniej wielkości. Ford opracuje i będzie produkował dla obu przedsiębiorstw wielkości pick-upy, które pojawią się na globalnym rynku prawdopodobnie w 2022 r. Poza tym przewiduje opracowanie i produkcję na rynek europejski większych samochodów dostawczych. Volkswagen przygotuje dla obu partnerów miejskiego vana.

Sojusz stwarza warunki do uzyskania korzyści wynikających z szerokiego zakresu produkcji i zapewnia większą efektywność. Porozumienie pozwala ponadto na podjęcie wspólnych inwestycji w zakresie konstrukcji nowych modeli o niepowtarzalnych cechach i wykorzystujących najnowsze technologie. Przedsiębiorstwa liczą, że dzięki współpracy w produkcji samochodów dostawczych i pickupów będą uzyskiwać od 2023 r. wyższe roczne wyniki operacyjne.

Volkswagen i Ford podpisały list intencyjny, pozwalający określić potencjalne możliwości współpracy w zakresie pojazdów autonomicznych, usług mobilnych i samochodów elektrycznych, rozpoczynając już działania w tym zakresie. Ponadto Volkswagen i Ford są otwarte na podjęcie w przyszłości prac nad innymi rodzajami samochodów. Nad szczegółami takich przedsięwzięć w najbliższych miesiącach będą pracować zespoły ekspertów. Współpracą będzie kierować zespół składający się z osób zarządzających oboma przedsiębiorstwami; na jego czele staną Prezesi Zarządów. Nie przewidziano związków kapitałowych pomiędzy koncernami.