31/05/2019

Volkswagen Grand California w seryjnej produkcji

Po światowej premierze na targach Caravan Salon w Düsseldorfie w sierpniu ub. roku i prezentacji podczas Motor Show w Poznaniu, zakład Volkswagen Poznań we Wrześni rozpoczął seryjną produkcję kampera VW Grand California na bazie Craftera.

Grand California to pełnowymiarowy kamper z wielofunkcyjnym wnętrzem, dostępny w 2 wariantach: 600 z superwysokim, panoramicznym dachem i dodatkowym łóżkiem dziecięcym nad kabiną kierowcy oraz 680 z wysokim dachem. Oba są dostępne z silnikiem 2,0 TDI o mocy 177 KM współpracującym z 8-stopniową automatyczną skrzynią biegów, do wyboru z napędem na przednie lub na 4 koła 4MOTION.

Do produkcji tego modelu w obszarze zabudów specjalnych Customized Solution powstała dedykowana linia montażowa, na której zatrudniono dodatkowo 160 pracowników. Produkcja liniowa obejmuje montaż dachu, modyfikacje nadwozia i montaż końcowy wyposażenia. Pojazdy są poddawane testom szczelności w kabinie zraszania i pełnej kontroli jakościowej po skończonej zabudowie. Czas montażu zabudowy z wyposażeniem to około 60 h, każdy pojazd ma blisko 1000 specjalnych części, jest wyposażany m.in. w kuchnię z kuchenką gazową, zlewozmywakiem i lodówką, ogrzewanie wnętrza i podgrzewanie wody, łazienkę z prysznicem i toaletą oraz zbiornik na czystą i brudną wodę. Wnętrze wyróżnia się prostotą i mnóstwem przemyślanych rozwiązań, wygląda jak kabina jachtu. Wrażenie wzmacniają białe szafki i elegancka podłoga przypominająca deski pokładu żaglowca.

W każdej Grand Californii do standardu należą markiza po prawej stronie, panel solarny na dachu służący do ładowania akumulatorów, ogrzewanie powietrzne Truma Combi o mocy 6 kW z bojlerem ciepłej wody, przyłącze zewnętrzne 230 V, 2 składane krzesła turystyczne i stół kempingowy, system wentylacji ssącej SOG do toalety chemicznej.

Wyposażenie podnoszące komfort obsługi i podróżowania obejmuje m.in. półautomatyczną klimatyzację Climatic, wielofunkcyjną kierownicę umożliwiającą obsługę radia i telefonu, radio Composition Audio, lusterka zewnętrzne elektrycznie regulowane i podgrzewane oraz tempomat. Długa lista wyposażenia dodatkowego zawiera m.in. Hotspot WLAN LTE, czujnik deszczu i zmierzchu, 4 gniazda 12 V, elektryczne ogrzewanie pomocnicze, postojowe ogrzewanie powietrzne czy boczne poduszki i kurtyny powietrzne dla kierowcy i pasażera.

Grand Californię w podstawowej wersji i z napędem na przednie koła można prowadzić z prawem jazdy kategorii B (DMC wynosi 3500 kg), do prowadzenia Grand Californii 600 4MOTION i Grand Californii 680 jest potrzebne prawo jazdy kategorii C (DMC 3880 kg). Ceny netto wahają się od blisko 218 tys. zł za model Grand California 600 po 236,6 tys. zł za Grand Californię 680 4MOTION.

Planowany roczny wolumen produkcji tego modelu to blisko 3500 pojazdów, głównymi rynkami zbytu będą Niemcy, Szwajcaria i Francja.